Tento článek vám vysvětlí, jak funguje ochranný nástřik, patřící do kategorie nanotechnologií. Vynecháme ale všechny technické údaje a cizí slova, pod kterými si málokdo z nás něco představí (všichni jsme již zahlceni výrazy jako hydrofobní, kapilární, micelární, algicidní, fungicidní apod.). Vysvětlíme jednoduše – pomocí obrázků a českého jazyka (v rámci možností) vám ukážeme, jaký je výsledek použití takového prostředku.

Po prvním dešti se na nově ošetřené dlažbě ochranným prostředkem vytvoří malé kapky vody, které se nevsakují do podkladu – viz obrázek 1. Záměrně uvádíme po prvním dešti (nebo omytí vodou z hadice), neb po dalším namočení dlažby budou kapky již vypadat jinak. První voda totiž dopadne přímo na prostředek, kterým je dlažba ošetřena – prostředek je silně vodoodpudivý, proto se voda shlukuje v kapkách a nevsakuje se. Na svislých nebo i mírně nakloněných plochách voda steče a vezme s sebou i nečistoty a prach – nevsákne se.

Po druhém dešti se na ošetřené dlažbě opět voda shlukuje, ale již v jiných útvarech – viz obrázek 2. Není třeba panikařit, vše funguje jak má, prostředek je stále stejně účinný. Co se ale stalo – po prvním dešti (nebo vody z hadice) na povrchu ulpěly mikroskopické částečky vodního kamene, minerálů, chlóru a dalších částic obsažených ve vodě, a tak druhý a další déšť již nedopadá přímo na prostředek, kterým byl povrch ošetřen, ale právě na nánosy, které na něm zbyly z minulého deště. Shluklá voda tedy již vypadá jinak, na účinku ochrany to však nic nemění.

Na obrázku 3 a 4 je betonová dlaždice a její detail. Prostředek dlaždice s čárami není ošetřen ochranným nástřikem a tato část dlaždice tak vodou nasákne. Na zbytku dlaždice je patrný vodoodpudivý efekt.

Obrázek 5 znázorňuje zámkovou dlažbu po jednom roce užívání a zároveň po dešti. Vyznačený prostor byl ošetřen, i po roce je stále čistý a po dešti v podstatě suchý – na rozdíl od okolní dlažby, na které je vidět opětovné zašpinění, lišejník, plíseň a je nasáklá vodou.

Prostředek má nejen vodoodpudivý účinek, povrch zároveň i zpěvňuje a aktivně nečistoty odpuzuje. O tom, jak principiálně funguje nanotechnologie se můžete dočíst zde.

Potřebujete ještě více informací? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vše vysvětlíme a zodpovíme.