
Jak funguje ochranný nástřik nanoimpregnací, ukázky z praxe
Ochranný nástřik pomocí nanoimpregnace brání vsakování vody, a tím i růstu mechů, lišejníků nebo plísní. Navíc povrch zpevňuje a zamezuje usazování nečistot. Díky tomu chrání povrch před ničivými účinky mrazu, vody a slunečního záření. Jak přesně působení ochranného prostředku vypadá v praxi?
Tentokrát vynecháme technické údaje a cizí slova, pod nimiž si málokdo z nás něco představí. Všichni jsme již zahlceni výrazy jako hydrofobní, kapilární, micelární, algicidní, fungicidní a podobně. Vysvětlíme si fungování nanoimpregnace jednoduše! Pomocí obrázků a příkladů z praxe vám ukážeme, jaký je výsledek použití nanoimpregnačního přípravku na dlažbu. Stejné principy však platí i pro střešní krytinu či fasádu.
Voda se do povrchu nevsakuje
Po prvním dešti se na nově ošetřené dlažbě ochranným prostředkem vytvoří malé kapky vody, které se nevsakují do podkladu – viz obrázek 1. Záměrně uvádíme po prvním dešti (nebo omytí vodou z hadice), jelikož po dalším namočení dlažby budou kapky již vypadat jinak. První voda totiž dopadne přímo na impregnační prostředek, který je silně vodoodpudivý. Proto se voda shlukuje v kapkách a nevsakuje se. Na svislých nebo mírně nakloněných plochách voda steče a vezme s sebou i nečistoty a prach – nevsákne se.
Po dešti se na povrchu shlukují kapky
Po druhém dešti se na ošetřené dlažbě opět voda shlukuje, ale již v jiných útvarech – viz obrázek 2. Není třeba panikařit, vše funguje jak má, prostředek je stále stejně účinný. Co se ale stalo? Po prvním dešti (nebo vody z hadice) na povrchu ulpěly mikroskopické částečky vodního kamene, minerálů, chlóru a dalších částic obsažených ve vodě. Proto druhý a další déšť již nedopadá přímo na prostředek, kterým byl povrch ošetřen, ale právě na nánosy, které na něm zbyly z minulého deště. Shluklá voda tedy již vypadá jinak, ale na správném účinku impregnace se nic nemění.
Nanoimpregnace má dlouhodobý vodoodpudivý efekt
Na obrázku 3 vidíte detail betonové dlaždice. Střed dlaždice s čárami není ošetřen ochranným nástřikem, a tudíž tato část dlaždice nasakuje vodu. Na zbytku dlaždice krásně vidíte vodoodpudivý efekt impregnace – kapky se shlukují na povrchu a nevsakují se.
Obrázek 4 znázorňuje zámkovou dlažbu po jednom roce užívání a je vyfocen po dešti. Vyznačený prostor byl ošetřen nanoimpregnací. I po roce zůstává stále čistý a po dešti v podstatě suchý – na rozdíl od okolní dlažby, která je nasáklá vodou a vidíte na ní opětovné zašpinění, mechy a plíseň.
Impregnační prostředek má nejen vodoodpudivý účinek, zároveň povrch zpěvňuje a aktivně odpuzuje nečistoty.
Potřebujete ještě více informací? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vše vysvětlíme a zodpovíme.