Jak funguje nanoimpregnace dlažby, střechy a fasády – ukázky z praxe
⇒ Ochranný nástřik pomocí nanoimpregnace brání vsakování vody, a tím i růstu mechů, lišejníků nebo plísní. Navíc materiál zpevňuje a zamezuje usazování nečistot. Díky tomu chrání povrch před ničivými účinky mrazu, vody a slunečního záření. Jak přesně působení nanoimpregnace vypadá v praxi?
Tentokrát vynecháme technické údaje a cizí slova, pod nimiž si málokdo z nás něco představí. Všichni jsme již zahlceni výrazy jako hydrofobní, kapilární, micelární, algicidní, fungicidní a podobně. Vysvětlíme si fungování nanoimpregnace jednoduše! Pomocí obrázků a příkladů z praxe vám ukážeme, jaký je výsledek použití nanotechnologické impregnace na dlažbu. Stejné principy však platí i pro impregnaci střechy či fasády.
Po aplikaci nanoimpregnace se voda do povrchu nevsakuje
Po prvním dešti se na dlažbě ošetřené nanoimpregnačním prostředkem vytvoří malé kapky vody, které se nevsakují do podkladu – viz obrázek 1. Záměrně uvádíme po prvním dešti (nebo omytí vodou z hadice), jelikož po dalším namočení dlažby budou kapky vypadat jinak.
První voda totiž dopadne přímo na impregnační prostředek, který je silně vodoodpudivý. Proto se voda shlukuje v kapkách a nevsakuje se. Po svislých nebo mírně nakloněných plochách voda steče a vezme s sebou i nečistoty a prach.
Po dešti se na povrchu shlukují kapky
Po druhém dešti se na ošetřené dlažbě opět voda shlukuje, ale již v jiných útvarech – viz obrázek 2. Není třeba panikařit, vše funguje, jak má. Nanoimpregnace betonové dlažby je stále stejně účinná. Co se ale stalo?
Po prvním dešti (nebo vody z hadice) na povrchu ulpěly mikroskopické částečky vodního kamene, minerálů, chlóru a dalších částic obsažených ve vodě. Proto druhý a další déšť již nedopadá přímo na prostředek, ale právě na částice, které na něm zbyly z minulého deště. Shluklá voda tedy již vypadá jinak, ale na správném účinku impregnace dlažby se nic nemění.
Nanoimpregnace má dlouhodobý vodoodpudivý efekt
Na obrázku 3 vidíte detail betonové dlaždice. Střed dlaždice s čárami není ošetřen impregnačním nástřikem, a tudíž tato část dlaždice vsakuje vodu. Na zbytku dlaždice krásně vidíte vodoodpudivý efekt nanoimpregnace – kapky se shlukují na povrchu a nevsakují se.
Obrázek 4 znázorňuje zámkovou dlažbu po jednom roce užívání a je vyfocen po dešti. Vyznačený prostor byl ošetřen nanoimpregnací. I po roce zůstává stále čistý a po dešti v podstatě suchý – na rozdíl od okolní dlažby, která je nasáklá vodou a vidíte na ní opětovné zašpinění, mechy a plíseň. Rychlé vysychání dlažby zamezuje také poškození mrazem.
Nanoimpregnace chrání i střechy a fasády
Nanotechnologický ochranný nástřik využíváme nejen pro impregnaci betonové dlažby, ale také pro impregnaci střech domů a fasády. Kromě vodoodpudivých účinků má totiž celou řadu přínosů.
⇒ Nanoimpregnace proniká do hloubky materiálu a zpevňuje ho. Tím prodlužuje jeho životnost a krásný vzhled.
⇒ Na rozdíl od jiných nátěrů a impregnací nevytvoří na povrchu neprodyšnou vrstvu. Nanoimpregnace nechává materiál dýchat, což pomáhá s rychlejším odpařením vlhkosti.
⇒ Nemění barvu povrchu, naopak zachová jeho přirozený vzhled. Chrání povrch proti škodlivému UV záření, a tím brání jeho vyblednutí.
⇒ Aktivně odpuzuje nečistoty díky samočisticímu efektu lotosového květu. Nanoimpregnace vytvoří na povrchu mikroskopické hrbolky, po nichž stéká voda a bere s sebou nečistoty. Dlažba nebo střecha se tak čistí při každém dešti.
⇒ Silný vodoodpudivý efekt zabraňuje růstu mechů, lišejníků, řas a plísní. Tyto organismy totiž milují vodu, a té se jim v impregnovaném povrchu nedostává.
⇒ Nanoimpregnace je účinná několik let. Proto vám ušetří čas i náklady na čištění a renovaci povrchů.
Nanotechnologie je zázrak 21. století
Nanotechnologie upravuje strukturu materiálů na velmi malé až atomární úrovni, aby vylepšila jejich vlastnosti. Jeden nanometr je jedna miliardtina metru. Představte si, že jeden lidský vlas má průměr 50 000 až 100 000 nanometrů. Nanoimpregnace proto může znít trochu jako sci-fi. Přitom při jejím vývoji se vědci inspirovali v přírodě – právě u lotosového květu.
Zaujalo je, že květ lotosu zůstává krásně čistý, přestože vyrůstá přímo z bahna. Okvětní lístky jsou pokryty mikroskopickými hrbolky, mezi něž nepronikne voda ani špína. Vše steče po povrchu a květ zůstává čistý. Stejný princip využívá i nanoimpregnace na beton, dlažbu, střechy a fasády.
Při naší práci jsme svědky zázračných účinků nanotechnologie každý den, a proto se nanoimpregnační nástřik stal nedílnou součástí našich služeb.
⇒ Nano čištění fasád – hloubkové čištění fasády pomocí přípravku na zahubení plísní a odstranění nečistot, tlakové mytí horkou vodou a ochranný nástřik nanoimpregnací
⇒ Nano čištění dlažby – vyčištění dlažby pomocí profesionálních horkovodních strojů Mosmatic a ochranný nástřik nanoimpregnací
⇒ Nano čištění střech – tlakové mytí střechy horkou vodou a ochranný nástřik nanoimpregnací
Potřebujete ještě více informací? Kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem. Rádi vše vysvětlíme a zodpovíme vaše dotazy.