Černé fleky na fasádě? Zatočte s plísní na fasádě jednou provždy

  Máte na fasádě černé nebo zelené fleky? Možná se domníváte, že je fasáda jen špinavá, avšak ve většině případů se jedná o nebezpečnou plíseň. Měli byste se jí zbavit co nejdříve. Nejen, že hyzdí fasádu domu, ale hlavně ohrožuje vaše zdraví. Poradíme vám, jak umýt fasádu od plísně.

Proč roste plíseň na fasádě

Plíseň se tvoří zejména na fasádách na severní a západní straně domu, kde je stín. Její růst podporuje blízkost vzrostlých stromů a další zástavby, které brání přístupu slunečního svitu. Plísně si libují ve vlhkém prostředí, a tak vás mohou upozornit na problematická místa stavby – kam zatéká voda ze střechy kvůli poškozeným okapům nebo kde vzlíná voda kvůli chybějící hydroizolaci či chybám v instalovaném zateplovacím systému.

Proč je plíseň na fasádě domu problém?

Plísně na fasádě ohrožují vaše zdraví. Jejich spory se dostávají do interiéru při každém větrání. Plísně způsobují alergická onemocnění a astma, dráždí pokožku, oči a sliznice dýchacích cest. Často stojí za zdravotními potížemi, u nichž nejste schopni odhalit příčinu.

Plíseň na fasádě poškozuje její povrch. Lišejníky, plísně a houby způsobují tzv. biokorozi – mikroorganismy prorůstají fasádou do větší a větší hloubky. Trhliny se dále rozšiřují působením povětrnostních vlivů. Fasáda začne praskat a drolit se.

Černé skvrny na fasádě nevypadají pěkně. Plíseň dodá nátěru tmavší odstín, barva už není tak zářivá. Objevují se zelené nebo černé fleky či pruhy. Celkově vypadá fasáda špinavá a zanedbaná.

Plíseň se z fasády snadno rozšíří do okolí domu – na plot, zahradní nábytek nebo chodníky. Nevzhledné černé fleky tak budou hyzdit další předměty, navíc budete neustále vystaveni škodlivému vlivu plísní na vaše zdraví.

Náš tip: Než se pustíte do odstranění plísní na fasádě, podívejte se na příčiny jejich růstu. S blízkostí okolních staveb nebo vlhkého lesa nic neuděláte, ale často můžete domu zajistit více slunečního svitu. Třeba tím, že ořežete větve stromu v bezprostřední blízkosti fasády. Pokud se plísně tvoří kvůli stékání vody po fasádě, měli byste co nejdříve opravit poškozené okapy.

Odstranění plísní na fasádě svépomocí

Můžete údržbu střechy před instalací fotovoltaických panelů provést svépomocí?

Do čištění fasády se můžete pustit sami. Použijte speciální přípravek na odstranění plísně na fasádě, který se nastříká na napadený povrch a poté se opláchne tlakovým čističem – wapkou. Domácí wapky však nenabízí dobrou regulaci tlaku vody, a tak musíte být velmi opatrní, abyste omítku nepoškodili. Často také dochází k tomu, že se kvůli úzké trysce a vysokému tlaku vody v omítce vykreslí stopy.

Někteří nedají dopustit na Savo proti plísním jako na prostředek, co na plíseň na fasádě perfektně funguje. Mějte ovšem na paměti, že se jedná o bělidlo, a tak může změnit odstín fasády. Veškeré chemické přípravky otestujte nejdříve na malé ploše.

Pozor na poškození fasády při likvidaci plísně

Při očištění fasády od plísní svépomocí si dejte pozor na zvolenou metodu, jinak si do budoucna můžete zadělat na ještě horší problémy. V žádném případě nepoužívejte na likvidaci řas a plísní na fasádě domu vařící vodu. Ta může poškodit polystyren pod omítkou a narušit zateplení domu.

Naprosto nevhodné je také odstranění plísní nasucho kartáčem. Nejen, že tak obrousíte zrno omítky a na fasádě vzniknou vyhlazené stopy, ale navíc se spory plísní rozšíří do okolí a napadnou další části domu.

Počítejte s tím, že při použití přípravků na odstranění plísně na fasádě z hobby marketu se jedná pouze o dočasné řešení a plísně se většinou vrátí. Odstranění plísně na fasádě svépomocí se tak hodí jen na malé flíčky, které zachytíte hned v zárodku. Jakmile plíseň napadne velké plochy fasády, svěřte její odstranění raději odborníkům.

Profesionální odstranění plísně z fasády

Jen odborné čištění fasády se postará o odstranění plísní včetně všech zárodků. Kromě plísní odstraní řasy, lišejníky a další mikroorganismy, stejně jako saze a nečistoty z ovzduší.

Naše společnost DOMERINO působí v oboru čištění fasád od řas a plísní mnoho let. Pravidelně se vzděláváme ve fasádních systémech, a tak dokážeme přizpůsobit čištění na míru, aby nedošlo k mechanickému poškození fasády.

Používáme pouze profesionální stroje s regulovatelným tlakem a teplotou vody s plochou tryskou, které umožňují vysoce účinné, ale zároveň šetrné čištění fasády bez zanechání stop.

Jak probíhá likvidace plísně na fasádě v podání DOMERINO

Nejdříve na fasádu aplikujeme výkonný odstraňovač organických (plísně, řasy, lišejníky) a anorganických znečištění (saze, prach, mastnota), který se nechá několik minut působit.

Přípravek zahubí veškeré spory plísní, a tak je možné povrch následně opláchnout bez rizika jejich rozšíření do okolí.

Následně fasádu vyčistíme horkou vodou pomocí vysokotlakých strojů. Teplotu a tlak vody regulujeme podle typu fasády a rozsahu znečištění.

Po oschnutí na fasádu naneseme impregnační nástřik NanoProtect. Během jednoho dne máme hotovo a vaše fasáda opět září novotou.

Impregnační nanotechnologický prostředek proniká hluboko do fasády, kde vytvoří hydrofobní pryskyřici. Tak brání zadržování vody ve fasádě, a tím zabraňuje růstu plísní a řas do budoucna. Navíc chrání fasádu proti mrazu a zvětrávání.

Profesionální odstranění plísně s aplikací nanoimpregnace tak nejen vyčistí černé fleky na fasádě, ale zároveň působí jako prevence proti návratu plísní a degradaci fasády. Prodlužuje životnost fasády, a tím oddálí nutnost nového nátěru nebo celkové rekonstrukce fasádního systému.

Nejste si jistí, jestli vaše fasáda potřebuje čištění od řas a plísní? Máte zájem o kompletní obnovu fasádního nátěru? Rádi vám navrhneme nejlepší řešení, aby fasáda domu opět zářila. Kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky.