Jak si usnadnit údržbu betonové dlažby

  Betonová dlažba je poměrně náročná na údržbu, pokud chcete, aby si udržela svůj krásný vzhled. Když péči o dlažbu zanedbáte, ze spár vyrůstá plevel, na povrchu se tvoří mech a skvrny. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak si péči o betonovou dlažbu usnadnit –⁠ impregnace betonu sníží jeho nasákavost a vyřeší vám spoustu starostí.

Dlažba porostlá mechem a plevelem

Za problémy stojí vysoká pórovitost betonu

Beton je typický vysokou pórovitostí, což způsobuje, že snadno vsakuje vodu. To má za následek celou řadu problémů.

 • Vlhký beton podporuje růst mechu a plevelu.
 • Nečistoty se neodplaví, ale zůstanou usazené na povrchu.
 • Při tání sněhu a prvních mrazících se voda vsakuje do betonu, kde zamrzá a tvoří trhlinky.
 • Voda vyplavuje vápenné výkvěty na povrch dlažby, kde vytváří nevzhledné bílé mapy.

  Navíc se póry betonu snadno zanáší prachem a nečistotami, které je obtížné odstranit. Jakmile se vám na betonové dlažbě objeví skvrny od pneumatik, oleje, mastnoty nebo tlejícího listí, jejich vyčištění je velmi náročné. Proto se vyplatí o dlažbu pečovat preventivně a ošetřit ji hydrofobním nátěrem na beton.

   Nejdříve čištění, poté impregnace betonové dlažby

   Jestliže jste impregnaci betonové dlažby neprovedli ihned po její instalaci, musíte povrch před aplikací přípravku důkladně vyčistit. Nejdříve se vrhněte na odstranění mechu z betonu a zlikvidujte plevel prorůstající spárami. K tomu se vám bude hodit škrabka na spáry, kartáč a horká voda.

   K oblíbeným způsobům čištění betonové dlažby patří také wapka. Neodborné tlakové čištění ale může zámkovou dlažbu nevratně poškodit. Nesprávné použití wapky se dá přirovnat k 5 letům působení povětrnostních vlivů. Navíc vede k vyplavení velkého množství písku ze spár i podloží, což může zapříčinit propadání zámkové dlažby. Proto svěřte vysokotlaké čištění dlažby raději profesionálům.

   DOMERINO používá k čištění dlažby stroje Mosmatic

   Ošetřete dlažbu ochranným nátěrem na beton

   Po čištění betonu nechte povrch vyschnout a poté aplikujte ochranný nátěr na beton. Můžete vybírat z celé řady přípravků –⁠ najdete je pod označením voděodolný nátěr na beton, hydrofobní nátěr na beton, impregnace betonové dlažby nebo jednoduše nátěr na beton proti vodě.

   Zásadní je, aby ochranná vrstva odpuzovala vodu, ale zároveň zachovala prodyšnost povrchu, a tak se vlhkost mohla z dlažby vypařovat. Na to si dejte pozor zejména u barevných nátěrů betonu. Ty obvykle vytvoří na povrchu souvislý povlak, který brání odvádění vlhkosti z dlažby.

   Běžná impregnace na beton se většinou aplikuje ve dvou vrstvách válečkem, štětcem nebo postřikem. Ošetření betonu ale budete muset opakovat každý rok nebo dokonce dvakrát ročně, pokud chcete dosáhnout perfektních výsledků. Od přípravků z hobby marketu nemůžete mít velká očekávání.

   Nanotechnologická impregnace působí preventivně několik let

   Pokud nechcete péčí o betonovou dlažbu trávit tolik času, vsaďte na profesionální nanotechnologickou impregnaci betonu.

   Betonovou dlažbu chrání několik let a má vysoce vodoodpudivý efekt. Dlažba nevsakuje vodu a rychle vysychá. Tím bráníte růstu mechů, řas, lišejníků a tvorbě vápenných výkvětů. Zároveň předcházíte poškození mrazem.

   Nanotechnologie využívá tzv. samočisticí efekt lotosového květu. Na povrchu vytvoří mikroskopické hrbolky, které brání pronikání vody a nečistot do materiálu. Při dešti se voda nevsakuje do dlažby, ale kapky se shlukují na povrchu a odplavují nečistoty.

   Póry betonu se nezanáší prachem a nečistotami, a tak dlažba září čistotou. Ani odolné skvrny se do betonu nezažerou a snadno je odstraníte. Nanoimpregnace tak pomáhá předcházet nevratnému poškození dlažby skvrnami od motorového oleje nebo pneumatik.

   Ochranný nanotechnologický nástřik neomezuje paropropustnost materiálu. To znamená, že nebrání odpařování vlhkosti z betonu. Dlažba nezadržuje vodu a správně vysychá.

   Proniká hluboko do materiálu. Na povrchu netvoří žádný viditelný film, nemění přirozenou barvu a vzhled dlažby. Po vyčištění a ošetření nanoimpregnací vypadá dlažba zase jako nová.

   Nanoimpregnace zajistí také zpevnění povrchu. Tím prodlužuje životnost dlažby a zvyšuje její odolnost proti mechanickému poškození –⁠ to se hodí obzvlášť na příjezdových cestách. Nanotechnologická ochrana působí také proti škodlivým účinkům UV záření.

   Během pár hodin máte s údržbou dlažby vystaráno na mnoho let

   Profesionální nanotechnologickou impregnaci betonové dlažby nezakoupíte v běžných obchodech. Ochranný nástřik aplikujeme jako součást profesionálního čištění dlažby. Jedině tak se výhody nanoimpregnace projeví naplno.

   Pro čištění betonu využíváme patentovaný horkovodní systém Mosmatic, který účinně, ale šetrně vyčistí zámkovou dlažbu. Po vyčištění betonu aplikujeme ochranný nástřik nanoimpregnací, jež chrání dlažbu několik let. Během pár hodin vám tak vyřešíme údržbu dlažby, kterou byste museli provádět několikrát ročně. Na vás už zbyde jen občasné zametení listí a odhrnutí sněhu v zimě.

   Usnadněte si péči o betonovou dlažbu. Pošlete nám fotky dlažby a my vám obratem vypracujeme orientační cenovou nabídku. Zdarma a bez závazků. Čištění provádíme také pro dlažby z kamene, keramiky, tartanové a gumové povrchy, dřevěné terasy a ploty.