VYSOKOTLAKÉ ČIŠTĚNÍ A NÁTĚRY FASÁD

nater-fasady

Nátěry fasád

Renovace fasády, v podobě nového nátěru fasády, je nezbytností, která čeká každého majitele nemovitosti. I nejvíce odolné fasádní nátěry – nejnovější silikonové materiály – mají životnost maximálně 20 let, a to v případě, že nebydlíte v zátěžových oblastech.

Znečištěné ovzduší v okolí silnic, blízkost průmyslových zón nebo naopak lesní pozemek hned za plotem má dopad na fasádu domu v podobě ulpívání prachových částic, smogu či sazí nebo růstu mechů a lišejníků na málo osluněných plochách. Fasáda tak potřebuje pravidelnou údržbu.

Co uděláme

 • V případě, že na fasádě jsou plísně, lišejníky či jiné biotické napadení, je třeba všechny tyto nečistoty nejdříve odstranit pomocí vysokotlakého mytí (o čištění fasád se více dočtete zde).

Po vyčištění fasády vysokotlakým vodním proudem následuje několik nezbytných kroků:

 • Celková kontrola a případné opravy fasády. Nesoudržné části, praskliny a poškození je třeba nejdříve opravit.
 • Nanesení kvalitní penetrace. Penetrace je nezbytnou součástí renovace. Pronikne hluboko do povrchu, povrch zpevní a zejména zlepší přilnavost následné vrstvy nátěru.
 • Nátěr nebo nástřik fasádní barvy. V závislosti na druhu fasády je nakonec zvolena nejvhodnější metoda nanášení barvy, a to buď ručním nátěrem, AirLess technologií (nástřikem pod tlakem) nebo kombinací obojího.
 • Závěrečná ochrana fasády. Na samotný závěr ještě doporučujeme ošetřit celou fasádu ochranným nástřikem, který zamezí novotvorbě řas a plísní. Na výběr je z mnoha různých materiálů, rádi vám je představíme a doporučíme ten nejvhodnější právě pro vaši fasádu.

 

Jaký druh nátěru zvolit

Existují tři základní typy fasádních barev:

 • Akrylátový nátěr je nejlevnější. Je relativně tvrdý, méně paropropustný a více se špiní. Obecně vydrží 5 – 15 let.
 • Silikátový nátěr je oproti akrylátovému dobře paropropustný, je pružnější a poskytuje vyšší ochranu proti vlhkosti.
 • Silikonový nátěr je pružný, má hydrofobní vlastnosti se zachováním paropropustnosti, poskytuje tak vysokou ochranu proti vlhkosti a přirozeně odolává mechům a plísním. Má nejdelší životnost až 20 let.

V současné době jsou nejvíce využívány silikonové nátěry.

 • Rokospol – tradiční český výrobce velmi kvalitních nátěrů, který nabízí vysokou kvalitu za rozumnou cenu.
 • Weber – obecně asi nejznámější výrobce fasádních nátěrů standardní kvality.
 • STO – IQ fasádní barvy – výrobci svoje produkty stále zdokonalují, na trhu najdeme i novou generaci nátěrů, tzv. IQ barvy. Jedná se o barvy např. německého výrobce Sto – fasádní barva s technologií lotosového efektu a optimálním nastavením proti plísním a řasám. Jinými slovy jde o nátěr, který působí vysoce hydrofobně a zároveň obsahuje složku, která aktivně zabraňuje novotvorbě řas a plísní. Nadstandardním vlastnostem nátěru odpovídá i vyšší cena, která se ale v exponovaných oblastech může vyplatit.

Spolupracujeme s celou řadou výrobců nátěrů i prostředků k ochraně fasád. Kontaktujte nás pro nezávaznou nabídku – rádi vám vysvětlíme pro a proti a doporučíme ideální řešení právě pro váš dům.

Orientační ceny oplachů fasád před nátěrem a nátěrů fasád (ceny v Kč bez DPH) – více podrobností k cenotvorbě se dočtete zde.

[table id=10 /]

Informace k cenám:

Uvedené ceny jsou orientační a bez aktuální DPH.

Cena se stanovuje na základě faktorů:
velikost a členitost plochy
– druh a rozsah znečištění, potřeba použití detergentů
typ materiálu natírané plochy (štuková omítka, břízolit, zrnitost apod.)
přístupnost k objektu