Nátěry fasád

  ⇒ Renovace fasády, v podobě nového nátěru fasády, je nezbytností, která čeká každého majitele nemovitosti. I nejvíce odolné fasádní nátěry – nejnovější silikonové materiály – dosahují životnosti maximálně 20 let, a to v případě, že nebydlíte v zátěžových oblastech.

Znečištěné ovzduší v okolí silnic, blízkost průmyslových zón nebo naopak lesní pozemek hned za plotem mají negativní dopad na fasádu domu. Ulpívají na ní prachové částice, smog či saze, na málo osluněných plochách zase rostou plísně, řasy a lišejníky. Aby si fasádní systém zachoval své vlastnosti a ochrannou funkci, potřebuje pravidelnou údržbu. Jak na nátěr fasády krok za krokem?

Prvním krokem je očištění a penetrace fasády

Pro správnou funkčnost nového nátěru je důležité fasádu nejprve důkladně očistit. Pomocí vhodných detergentů, tlakového mytí a horké vody se odstraní plísně, lišejníky, řasy a další nečistoty. Po vyčištění následuje celková kontrola a případné opravy fasády. Pokud se fasáda odfukuje, drolí, praská nebo je jinak poškozená, musí se nesoudržné části nejdříve opravit.

Dalším krokem je nanesení kvalitní hloubkové penetrace, která tvoří nezbytnou část renovace fasádního nátěru. Penetrace proniká hluboko do povrchu, zpevní ho a zlepší přilnavost vrchní vrstvy nátěru.

  Jak vybrat vhodný fasádní nátěr?

  Fasádní nátěr chrání dům proti povětrnostním vlivům – vlhkosti, mrazu, slunečnímu záření a střídaní teplot. Mezi nejdůležitější vlastnosti fasádních nátěrů patří barevná stálost, špinivost a paropropustnost (schopnost odvádět vodní páru z konstrukce).

  Existují tři základní typy fasádních nátěrů, které se volí v závislosti na druhu stavby a požadovaných vlastnostech:

  • Akrylátový nátěr je nejlevnější. Je relativně tvrdý, méně paropropustný a více se špiní. Obecně vydrží 5 – 15 let.
  • Silikátový nátěr je oproti akrylátovému dobře paropropustný, je pružnější a poskytuje vyšší ochranu proti vlhkosti. Nejčastější využití nalezne na historických stavbách.
  • Silikonový nátěr je pružný, má vynikající hydrofobní vlastnosti se zachováním dobré paropropustnosti. Poskytuje vysokou ochranu proti vlhkosti a přirozeně odolává mechům a plísním. Dosahuje nejdelší životnosti až 20 let.

  V současné době se nejvíce využívají silikonové nátěry.  Jedná se o moderní nátěry obsahující složku, která aktivně zamezuje opětovenému růstu plísní a řas a vyznačují se vysokou odolností proti vodě. Mírně vyšší cena takového nátěru se určitě vyplatí. Díky využití silikonového nátěru v konečném součtu ušetříte náklady za častější údržbu či dřívější obnovu fasády.

  Aplikace nátěru 

  Když je jasné, jakým druhem barvy se bude natírat, zbývá ještě zvolit způsob aplikace. Nejvhodnější metoda pro nanášení barvy se vybírá v závislosti na druhu fasády, a to buď ručním nátěrem, tedy klasickým válečkováním nebo airless technologií (bezvzduchovým nástřikem pod tlakem), případně kombinací obojího.

  Doporučíme vám vhodné řešení

  Spolupracujeme s celou řadou výrobců nátěrů i prostředků k ochraně fasád. Jiný druh nátěru budete potřebovat pro moderní zateplený dům, jiný pro chalupu a speciální nátěr bude potřeba v případě památkově chráněné fasády. Kontaktujte nás pro nezávaznou nabídku – rádi vám vysvětlíme pro a proti a doporučíme ideální řešení pro váš dům. Stav fasády zhodnotíme přímo na místě a sestavíme nabídku na míru. Zcela zdarma a nezávazně.