Nový nátěr fasády – postup krok za krokem
Nový nátěr fasády čeká dříve či později každého majitele nemovitosti. I nejvíce odolné fasádní nátěry – nejnovější silikonové materiály – dosahují životnosti kolem 20 let. A to v případě, že nebydlíte v zátěžových oblastech.
Abychom vám ulehčili život, připravili jsme pro vás ucelené informace o nátěru fasády. V článku se dozvíte vše krok za krokem:
Kdy je čas natřít fasádu a proč to neodkládat
Aby si fasáda zachovala své vlastnosti, krásný vzhled a ochrannou funkci, potřebuje pravidelnou údržbu. První roky stačí fasádu udržovat pouze čištěním, ale v průměru za 10 až 15 let (v závislosti na typu nátěru a jeho zatížení) je potřeba aplikovat nový nátěr.
Barva fasády bývá po letech vybledlá, omítka může být vymytá nebo jinak poškozená. Že nastal čas na nový nátěr poznáte také podle toho, že fasáda začne tzv. sprašovat – když po ní přejedete dlaní, zůstane vám na ruce barevný prach. To znamená, že je nátěr již za svojí životností.
V omítce se můžou objevovat také mikrotrhliny, jimiž do fasádního systému proniká vlhkost. Působením mrazu se praskliny zvětšují, fasáda přestává plnit svoji ochrannou funkci, dochází k narušení zateplovacího systému. V takových případech se fasádní systém nenávratně poškodí a jeho opravy budou mnohem nákladnější, než když provedete včasný nátěr fasády.
1. krok: Vyčištění fasády
Pro správnou funkčnost a přilnavost nového nátěru je důležité fasádu nejprve důkladně vyčistit. Špinavá fasáda se myje pod regulovaným tlakem horkou vodou s přípravkem na čištění fasády. Tak se odstraní plísně, lišejníky, řasy a další nečistoty.
Pokud je fasáda novější než 10 let, často stačí povrch pouze profesionálně vyčistit a nanést ochranu fasády ve formě nanotechnologické impregnace, není nutné aplikovat nový nátěr.
2. krok: Oprava fasády
Po čištění fasády následuje celková kontrola a případné drobné opravy. Čistá fasáda často odhalí trhliny a praskliny, které nebyly na první pohled viditelné. Pokud se fasáda odfukuje, drolí, praská nebo je jinak poškozená, musí se nesoudržné části nejdříve opravit.
Vlasové praskliny se zacelí novým fasádním nátěrem. Větší trhliny se musí vyplnit tmelem nebo stěrkovu omítkou. Nejnáročnější jsou opravy velkých děr od ptáků, v takových případech je nutné doplnit i izolační materiál.
3. krok: Penetrace fasády
Dalším krokem je nanesení kvalitní hloubkové penetrace, která tvoří nezbytnou část renovace fasádního nátěru. Penetrace proniká hluboko do povrchu, zpevní ho a zlepší přilnavost vrchní vrstvy nátěru. Zároveň se postará o sjednocení savosti podkladu. Tím pádem bude barva rovnoměrně vysychat a na fasádě se nevytvoří šmouhy.
4. krok: Zakrytí oken a dalších ploch
Okna, dveře, balkony, okapové svody a další klempířské prvky pečlivě zakrýváme fólií a páskou, aby nedošlo k jejich zašpinění skvrnami od barvy. Okolo domu natáhneme malířská rouna na zakrytí dlažby a trávníku, abychom nic neponičili. Závěrečný úklid je tak otázkou chviličky.
5. krok: Nátěr fasády
Na penetraci se nanáší vrchní nátěr ve dvou vrstvách. První vrstva nátěru je zejména funkční. Nátěr se musí co nejlépe zapracovat do všech mezer mezi zrnka fasády, v případě břizolitové fasády to může být někdy výzva. Druhá vrstva se nanáší až po zaschnutí prvního nátěru a má zejména ochrannou a estetickou funkci.
Způsob aplikace nátěru
Nejvhodnější metoda pro nanášení barvy se vybírá v závislosti na druhu fasády. Buď se natírá ručně klasickým válečkováním nebo airless technologií (bezvzduchovým nástřikem pod tlakem), případně se kombinuje obojí. Obě metody mají své výhody i nevýhody a ne obě se dají vždy použít.
Nanášení barvy válečkem je klasika, která zároveň přináší vysokou kvalitu. Zručný malíř si hrany tzv. zařízne štětcem a má absolutní kontrolu nad množstvím nanášené barvy. Na jedno místo se může vrátit, přitlačit když je třeba, nebo naopak barvu znovu rozetřít do tenčí vrstvy. Jestliže se natírají šambrány kolem oken v jiném odstínu než zbylá část fasády, je použití malířských válců a štětců jedinou možností.
Bezvzduchové stříkání je nutné používat u břizolitu nebo škrábaných či reliéfních omítek. Tam by už válečkování nestačilo – barva by se nedostala do všech záhybů omítky nebo mezi jednotlivá zrnka fasády. Použití airless strojů vyžaduje praxi a zručnost. Malíř musí vědět, jak si stroj nastavit, aby barvy bylo tak akorát, a z jaké vzdálenosti barvu nanášet. Musí vzít v potaz také vliv počasí, zejména vítr dokáže takovou práci velmi zkomplikovat.
My vždy volíme metodu nátěru tak, aby byl výsledek co nejlepší a byli jste s ním spokojeni po dlouhé roky.
Jak vybrat vhodný fasádní nátěr?
Fasádní nátěr chrání dům proti povětrnostním vlivům – vlhkosti, mrazu, slunečnímu záření a střídání teplot. Mezi nejdůležitější vlastnosti fasádních nátěrů patří barevná stálost, nízká špinivost a vysoká paropropustnost (schopnost odvádět vodní páru z konstrukce).
Existuje několik typů fasádních nátěrů podle obsahu pojiv, na nichž je barva postavená. Volí se v závislosti na druhu stavby a požadovaných vlastnostech. Neexistuje jedno univerzální a nejlepší řešení.
Akrylátový nátěr
- Je nejlevnější a široce dostupný.
- Je tvrdý a odolný, dobře odolává povětrnostním vlivům.
- Nabízí menší paropropustnost, a proto se nehodí pro renovaci vlhkých domů a na fasády zateplené minerální vatou.
- Více se špiní, obecně vydrží 5–15 let.
Silikátový nátěr
- Je oproti akrylátovému nátěru dobře paropropustný.
- Je pružnější a má poměrně dlouhou životnost.
- Poskytuje vyšší ochranu proti vlhkosti, tím předchází růstu plísní a řas na fasádě.
Aplikace silikátového nátěru je poměrně technologicky náročná. Nejčastější se používá na nátěr starých fasád na historických stavbách, na fasády starých domů a památkově chráněných budov.
Silikonový nátěr
- Je vysoce pružný, a proto nabízí dlouhou životnost bez praskání.
- Má vynikající hydrofobní vlastnosti – voda po něm stéká, a tak přirozeně odolává mechům a plísním.
- Minimálně se špiní, hodí se do vysoce zátěžových oblastí. Díky samočistící funkci zůstává barva fasády dlouho zářivá. Snadno se čistí a udržuje.
- Nabízí vysokou paropropustnost, lze použít na jakýkoliv zateplovací systém.
- Snadno se aplikuje, lze natírat v suchém počasí od jara do podzimu.
- Dosahuje životnosti kolem 20 let.
Silikonový nátěr představuje nejlepší poměr cena/výkon pro nátěr fasády. Jeho obrovskou výhodou je, že se s ním dobře pracuje, a tím pádem je práce levnější na rozdíl od silikátu a siloxanu. Dá se nanášet i při vyšších teplotách a netvoří šmouhy. U rodinných i panelových domů se jedná o nejpoužívanější typ nátěru.
Siloxanový nátěr
- Kombinuje vlastnosti silikátových a silikonových barev.
- Je vysoce odolný vůči vodě, UV záření a dalším povětrnostním vlivům, a proto nebledne a dlouho si zachová původní odstín.
- Má vysokou elastičnost. Přilne na různé povrchy (i minerální podklady) a nepraská.
- Nabízí nejlepší paropropustnost, a tím minimalizuje riziko kondenzace a tvorby plísní.
- Odolává zašpinění a snadno se myje.
- Jeho aplikace je velmi náročná a při jakékoliv chybě hrozí šmouhy.
- Dosahuje životnosti kolem 20 let.
Siloxanový nátěr se využívá u luxusních staveb, protože jeho aplikace je náročnější, což nátěr fasády prodražuje. Siloxan vyžaduje pro aplikaci optimální teplotu a perfektní malířské schopnosti, jinak tvoří nepěkné kocoury. Také zakrývání okolních ploch musí být naprosto dokonalé, protože nátěr se vším reaguje a nelze umýt.
Nátěr s výztužnými mikrovlákny
- Obvykle je založený na silikonovém nátěru.
- Postará se o vyplnění mikrotrhlin ve fasádě.
- Mikrovlákna zvyšují pružnost nátěru, a tak pomáhají předcházet vzniku trhlin.
Bohužel nelze nijak zaručit, že se mikrovlákno dostane do trhliny správným způsobem, aby skutečně došlo k jejímu zacelení.
V současné době se nejvíce využívají silikonové barvy na fasádu. Jedná se o moderní hydrofobní nátěry na fasádu, které se vyznačují vysokou odolností proti vodě a znečištění. Obsahují složku s aktivní ochranou proti růstu plísní a řas. Navíc nabízí nejlepší poměr cena/výkon, pokud vezmeme v úvahu cenu za nátěrové hmoty i práci. Díky využití silikonového nátěru v konečném součtu ušetříte náklady za častější údržbu či dřívější obnovu fasády.
Jak vybrat barvu fasády?
Nepodceňujte ani výběr barvy fasády. Přece jen se na ní budete dívat desítky let. U rodinných domů bývá lepší vsadit na přírodní tóny, u panelových domů se hodí i barevnější kombinace. Jak při výběru barvy fasády postupovat?
1. Slaďte barvu s ostatními prvky na domě
Okna, dveře, obložení, střešní krytina, zábradlí – to všechno by mělo barevně ladit s fasádou. Dřevěné prvky a červená střecha vypadají lépe s přírodními odstíny, jako je hnědá, béžová, okrová nebo bílá. Šedá střecha nebo obložení snese i výraznější barvy fasády – zajímavě vypadá třeba zelená, fialová, červená nebo oranžová. S bílými okny ladí téměř vše, můžete kombinovat i dvě nebo tři barvy.
3. Ani moc světlá, ani moc tmavá
Čistě bílá omítka bude na přímém slunci oslňovat vás i kolemjdoucí. Proto dejte přednost spíše krémovým podtónům a jemným pastelovým barvám. Vhodná není ani příliš tmavá barva fasády, protože se na slunci přehřívá, a tím může negativně ovlivnit zateplovací systém. Navíc tmavé barvy rychleji blednou z jižní strany. Při výběru fasádní barvy se proto zaměřte na tzv. luminescenční referenční hodnotu (HBW). Pro nátěr silikonovou nebo akrylátovou omítkou by měla být vyšší než 25, u silikátové omítky nad 30.
6. Nechte si udělat vizualizaci fasády
Pokud chcete mít lepší představu o výsledném vzhledu fasády, rádi vám zprostředkujeme vizualizaci. Ta vám pomůže s rozhodnutím o barvě fasády a barevných kombinacích, nicméně přesný odstín bude na obrazovce počítače nebo telefonu zkreslený. Z toho důvodu vám zapůjčíme ještě vzorník barev se stovkami odstínů, ze kterých si můžete v klidu vybrat. Dva vzorky vám zdarma (nebo větší počet za mírný poplatek) natřeme přímo na fasádu, než uděláte finální rozhodnutí.
2. Dívejte se na okolí domu
V zástavbě byste měli brát ohled i na domy v okolí, ale i hustá zeleň udává jednoznačný ráz místa. Dívejte se na domy kolem vás a všímejte si, které z nich do místa dobře zapadají. Jestli se nemůžete rozhodnout, obvykle nic nezkazíte světlými a pastelovými barvami. Některé obce už dokonce omezují barvy fasády na určité odstíny. Také u památkově chráněných budov se musíte držet stanovených pravidel a jakékoliv úpravy fasády si nechat schválit od Národního památkového ústavu.
4. Struktura omítky ovlivňuje výsledný odstín barvy
Zatímco hladký povrch působí světleji, zrnitý vypadá na pohled tmavší. To je způsobeno různým odrazem světla. Proto byste měli zohlednit i zrnitost fasády a celkové světelné podmínky – pokud je dům většinu dne ve stínu, rozjasníte ho světlejšími odstíny a naopak.
5. Pozor na divoké barevné kombinace
Na fasádě můžete určité prvky zvýraznit jinou barvou, oblíbené jsou například barevné šambrány kolem oken a dveří. Opět však platí, že méně je více. Příliš velký barevný kontrast může působit rušivě, stejně jako kombinace více než tří barev.
Co určuje cenu nátěru fasády
Cena nátěru fasády se neodvíjí jen od zvolené barvy a plochy fasády, ale také od náročnosti provedení. Vše začíná už přístupností domu pro umístění vysokozdvižné plošiny nebo lehkého pojízdného lešení. Dále záleží na členitosti domu, protože ta ovlivňuje čas potřebný pro zakrytí oken, dveří a klempířských prvků, dobu čištění i samotného natírání. Pokud k domu přiléhá pergola a další stavby, trvají všechny přípravné i natěračské práce déle.
Cenu zvyšuje také větší rozsah oprav fasády. Pokud vám do ní například vykloval díru datel, musí se doplnit izolační materiál, perlinka a stěrková omítka. To zvyšuje náklady na materiál i práci. Všechny otvory a praskliny se nejdříve musí opravit a teprve poté je možné natírat. Záleží rovněž na tom, kolik odstínů se bude na dům aplikovat a v jakých vzorech – například zda se budou natírat šambrány kolem oken a dveří.
Cenu nátěru fasády ovlivní i spotřeba barvy, která závisí na druhu omítky. Hladká omítka pobere méně barvy než tahaná omítka se zrnitostí 1,5 mm. Až dvojnásobné množství barvy se spotřebuje na hrubý břizolit. Velmi hrubé omítky navíc neumožňují natírání válečkem – aby se barva dostala mezi všechna zrníčka, je nutné volit airless stříkání.
Nechte si navrhnout vhodné řešení pro svůj dům
Spolupracujeme s celou řadou výrobců nátěrů i prostředků k ochraně fasád. Jiný druh nátěru budete potřebovat pro moderní zateplený dům, jiný pro chalupu nebo památkově chráněný dům.
Kontaktujte nás pro nezávaznou nabídku – rádi vám vysvětlíme pro a proti a doporučíme ideální řešení pro váš dům. Stav fasády zhodnotíme přímo na místě a sestavíme nabídku na míru. Zcela zdarma a nezávazně.