Proč je nutné čistit fasádu?

  Fasáda napadená plísní působí nevzhledným dojmem, ale hlavně ohrožuje vaše zdraví. Spory plísní, které se dostávají do domu při větrání, mohou vyvolat alergie, astma a další zdravotní potíže. Lišejníky a řasy prorůstající fasádou zase poškozují její povrch.

Proč se na fasádě usazuje znečištění?

K usazování nečistot a biologických mikroorganismů na fasádě dochází z několika důvodů. Prašnost, blízkost vodní plochy, okolní zelená vegetace, ale také povětrnostní vlivy způsobují znečištění fasády.

Mezi nejohroženější patří domy v blízkosti prašných ulic, které kvůli okolní zástavbě nebo těsné blízkosti stromů a keřů nemají dostatek slunečního svitu. Tím pádem nemohou dostatečně proschnout a zejména na severní a západní straně domu se zadržuje škodlivá vlhkost. Tak vzniká ideální prostředí pro bujení plísní, řas, lišejníků a mechů.

Proč je důležité fasádu čistit?

Na prvním místě je zdraví!

Černé mapy, které vídáte na fasádách domů, jsou většinou vytvářeny plísněmi. Jejich odstranění z fasády je důležité primárně ze zdravotního hlediska. Při každém větrání a pohybu kolem domu vdechujete spory plísní a vystavujete se jejich škodlivému vlivu. Navíc se spory mohou usadit i v interiéru a plíseň tak pokračuje v růstu uvnitř vašeho bytu. Plísně mnohdy stojí za vleklými zdravotními problémy, u nichž nemůžete odhalit příčinu. Mezi nejčastější problémy patří alergická onemocnění včestně astmatu.

A to není jediný negativní vliv plísní na zdraví člověka. Při růstu plísně produkují těkavé organické látky. Ty mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, nos a krk, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky. Některé druhy zapříčiňují i velmi vážná onemocnění. Například po vdechnutí spor patogenních druhů plísní mohou v tělních orgánech spory vyklíčit a růst, což se projeví orgánovými mykózami a rozsáhlými záněty. Rozvoj těchto patogenních druhů může také vyvolávat různá kožní onemocnění, záněty oční rohovky a další zdravotní potíže.

Čištění chrání fasádu proti degradaci

Druhým důvodem k očištění fasády je, že přítomnost biologického a atmosférického znečištění vede k postupné degradaci fasády. Dochází k tzv. biokorozi – lišejníky, plísně, houby a mechy narušují strukturu fasády. Pokud nejsou odstraněny, prorůstají stále více do hloubky a fasádu znehodnocují. V povrchu vznikají praskliny, jež se dále rozšiřují působením mrazu a dalších povětrnostních vlivů. To vede ke ztrátě kvality a vlastností fasádního systému, který bude vyžadovat celkovou renovaci o mnoho let dříve. Kompletní rekonstrukce fasádního pláště s sebou nese vysoké náklady, a tak se vám zanedbaná údržba fasády může pořádně prodražit.

S čistou fasádou vypadá dům jako nový

Až na třetím místě důvodů, proč čistit fasádu, stojí vzhled, ale ani ten nesmíme opomíjet. Díky vyčištění fasády vypadá dům zase jako nový a bude se v něm bydlet příjemněji. Zejména u bytových domů byste měli brát v potaz i potenciální kupce, kteří primárně vybírají očima, a proto je důležité, aby dům působil čistě a upraveně, a to nejen zevnitř.

Vsaďte na profesionální čištění fasády

Čištění fasády svěřte do rukou profesionálů. Využíváme špičkovou čistící techniku, která odstraní veškeré zárodky plísní, lišejníků i řas. Ošetření nanoimpregnací zabrání jejich opětovnému růstu po několik let. Navíc se nemusíte obávat poškození fasády – máme mnohaleté zkušenosti a industriální stroje s regulací teploty i tlaku vody. Díky tomu dokážeme přizpůsobit způsob čištění na míru vašemu domu.

Stále s čištěním váháte? Nevíte, jestli vaše fasáda potřebuje jen vyčistit nebo raději i natřít? Kontaktujte nás. Rádi zodpovíme vaše dotazy, prijedeme a doporučíme vám vhodné řešení.