Jak vyčistit okapy

  Ucpaný okap může na domě způsobit vážné problémy. Okapy reznou, přetékající voda smáčí fasádu nebo dokonce zatéká pod střechu. Proto byste okapy měli pravidelně čistit. Poradíme, jak na čištění okapů svépomocí a kdy je na místě přivolat odborníka.

V zaneseném okapu může začít vyrůstat vegetace
Mech na střeše ucpává okapy

O čištění a údržbu okapového systému by se měli zajímat hlavně majitelé domů poblíž lesů a vzrostlých listnáčů. Mokré listí se do okapů snadno nalepí a ucpe je. Ani jiné nemovitosti ale nejsou v bezpečí. Okapy se ucpávají také drobnými větvičkami, mechem ze střechy a škodí jim i ptačí trus. Někdy v okapech najdete i hnízdo nebo uhynulého ptáka. Proto byste měli okapy vyčistit minimálně každý podzim a samozřejmě vždy, když vidíte, že z nich voda přetéká.

Máte na střeše mech, který po každém lijáku ucpe okapy? V tom případě nestačí vyčistit okapy, ale je nutné hlavně vyčistit střechu. Mech totiž dokáže nadělat velké škody –⁠ nadzvedává tašky a narušuje střešní krytinu. Ta pak snadno popraská třeba kvůli mrazu nebo kroupám. Nejlepších výsledků dosáhnete díky profesionálnímu čištění střechy a ošetření nanotechnologickou impregnací, která růstu mechů zabrání do budoucna.

    Čištění okapů ze žebříku

    Připravte si kyblík, kartáč a úzkou lopatku. Vylezte na žebřík a vybírejte nečistoty z okapu do připraveného kyblíku. Pokud se vám s lopatkou špatně manipuluje, nasaďte si rukavice a vybírejte nečistoty ručně. Na závěr propláchněte okap hadicí.

    Čištění okapů ze žebříku je nejlevnější metodou, ale zabere vám dost času, protože žebřík musíte neustále posouvat. Myslete také na svoji bezpečnost –⁠ do práce na žebříku byste se měli pouštět pouze u nižších domů a s parťákem, který vám žebřík přidrží.

    Čištění okapů zvládnete ze žebříku

    Čištění okapů pomocí teleskopického čističe okapů

    Další variantou manuálního čištění je použití speciálního čističe okapů s teleskopickou násadou, který má na jednom konci škrabku a na druhém smetáček. Pomocí něj dosáhnete do okapu i ze země, násada se dá prodloužit až na 4 metry. Jedná se ovšem o práci velmi fyzicky náročnou. Navíc do okapu nevidíte, a tak si nemůžete být jistí, že jste odstranili opravdu všechny nečistoty. Většinou tak nezbývá, než k okapu vylézt po žebříku a alespoň zkontrolovat, jak se čištění povedlo.

    Čištění okapů pomocí robota

    Pro čištění okapů existují speciální roboti, které pořídíte za pár tisíc korun. Umístíte je do žlabu a spustíte. Někteří roboti fungují na sucho –⁠ na čisticí hlavě mají lopatky a kartáče, jimiž vyhazují nečistoty z okapu. Jiné modely zase při pohybu žlabem stříkají vodu, a tak hrnou nečistoty před sebou. Bude tak potřeba, abyste práci robota dokončili –⁠ odstranili nahromaděné nečistoty a zametli kolem domu. Neušetříte si ani lezení po žebříku. Alespoň dvakrát musíte vylézt k okapu, abyste robota do žlabu umístili a zase ho vyndali.

    Problémy nevyřeší ani mřížky do okapu

    Jistě už jste slyšeli o různých mřížkách, které zabraňují tomu, aby se listí do okapu vůbec dostalo. Jejich podstatou je, že jimi proteče voda, ale zachytí listí a další nečistoty. Ty by pak měl odfouknout vítr. Sami ale nejspíš víte, jak mokré listí lepí. Ani když listí uschne, vítr si s ním už někdy neporadí, protože je pevně přilepené k podkladu.

    Tyto mřížky tak často způsobí, že se problém jen o kus posune –⁠ listí a nečistoty se hromadí přímo na střeše, kde je mřížka zachycuje. Střecha zůstává pod nečistotami vlhká a vytváří se ideální podmínky pro růst mechů a lišejníků. Proto rozhodně nepodceňujte čištění okapů ani po instalaci mřížek a pravidelně kontrolujte, zda nedochází k růstu mechů a lišejníků na střešní krytině.

    Mřížka na okap zachycuje listí

    Nezapomeňte na čištění okapových svodů

    Pokud jsou okapy zanesené tlejícím listím, je pravděpodobné, že nečistoty ulpěly i v okapových svodech. Většinou stačí, když je propláchnete proudem vody, případně je očistíte kartáčem na dlouhé násadě. To se vám ale povede pouze u rovných okapových svodů. Když se nečistoty zachytí v kolenu svodu, bývá často jedinou možností svody rozebrat a vyčistit na zemi.

    Při čištění okapů si všímejte poškození

    Čištění okapů je ideální příležitostí, jak zkontrolovat, že ve žlabech nejsou žádné díry a trhliny. Na závěr čištění prolijte okap vodou a sledujte, zda někde nevytéká. Menší díry v okapu můžete zaletovat nebo opravit pomocí spojky žlabu s těsnicí gumou. Větší vadné části je nutné vyříznout a přiletovat nový díl. Pokud si na rozsáhlejší opravy netroufáte, povolejte klempíře.

    Kdy nechat čistění okapů a střechy na profících

    Okapy se nachází ve velké výšce nebo jsou špatně přístupné.

    K okapům se dostanete pouze ze střechy. Chození po taškách na střeše je velmi nebezpečné. Navíc hrozí, že střešní krytinu poškodíte.

    Bojíte se výšek a na žebříku se necítíte stabilně.

    Okapy se vám ucpávají několikrát do roka. Příčinou může být mech na střeše, který se spláchne do okapu při každém dešti. Pak je na místě důkladné čištění střechy.

    Pokud chcete čištění okapů spojit s čištěním střechy, nechte to na DOMERINO. Při čištění svépomocí riskujete, že střešní krytinu poškodíte mechanicky nebo chemicky. A pořídit novou střechu vás bude stát stovky tisíc korun. Po čištění aplikujeme ještě nanotechnologickou impregnaci, která střechu zpevní, zabrání vsakování vody, růstu mechů a usazování nečistot po několik let. Možná vám tak zároveň ušetří i čištění okapů.

    Čištění střechy DOMERINO provádí z plošiny
    Profesionální čištění střechy odstraní mechy a další nečistoty