Jak odstranit plevel z dlažby

  Na internetu se to hemží návody, jak na plevel v chodníku. Sůl, ocet, nebo horká voda? Co na plevel v chodníku opravdu platí? Shrnuli jsme pro vás výhody a nevýhody jednotlivých metod z pohledu našich dlouholetých zkušeností ve stavebnictví.

Dlažba porostlá plevelem
Dlažba porostlá plevelem potřebuje čištění

Manuální odstranění plevele zabere hodně času

Do hubení plevele v dlažbě se můžete pustit manuálně. Připravte si špachtli, kartáč a spoustu času. Plevel totiž může kořenit velmi hluboko, a tak vám jeho vydloubání zabere pár odpolední. Abyste nemuseli lézt po čtyřech, pořiďte si speciální kartáč na čištění spár dlažby. Má teleskopickou násadu a díky úzkým štětinám se s ním snadněji dostanete do spár.

Další možností, jak se zbavit plevelu v dlažbě, je rotační kartáč na křovinořez. Kovové štětiny zatočí s plevelem sice bez námahy, ale bohužel mohou mechanicky poškodit vaši dlažbu. O to víc pak bude betonová dlažba nasákávat vodu – ve vyšší vlhkosti si plevel a mech libují, a tak budete muset čištění opakovat o to častěji.

I když si dáte práci s pečlivým odstraněním plevele včetně kořenů, kartáčem se nezbavíte semínek plevele. Jedinou možností by bylo kompletní odstranění písku ze spár a jeho výměna za nový.

    Horká voda zahubí plevel během pár dní

    Jednoduchý způsob, jak se zbavit plevele v zámkové dlažbě, je použití horké vody. Uvařte si vodu v rychlovarné konvici a nalijte ji do spár. Nadzemní část plevele odumře a při delším působení se poškodí i kořenový systém. Po pár dnech můžete odstranit odumřelé rostliny třeba hrubým kartáčem. Tento způsob likvidace plevele je ale dost zdlouhavý – voda z jedné konvice vystačí sotva na pár metrů dlažby.

    Horkou vodu na likvidaci plevelu v dlažbě používají i stroje Mosmatic. Poradí si s důkladným odstraněním plevele, mechu a dalších nečistot. Aby nedošlo k tepelnému namáhání dlažby, má voda kolem 50 °C. Takto horká voda ovšem nepoškodí semena plevele. Aby se plevel ze semínek opět vesele nerozrůstal, navazuje na čištění ještě nástřik nanotechnologickou impregnací spolu s přípravkem na hubení plevele, mechu, lišejníků a plísní. Ten působí preventivně proti opětovnému růstu vegetace v dlažbě.

    Čištění dlažby strojem Mosmatic
    Čištění dlažby horkou vodou

    Neodborně použitý vysokotlaký čistič může vaši dlažbu poškodit

    Vodu můžete použít i studenou – vysokotlaký čistič vyžene ze spár nechtěný plevel i další nečistoty. S nimi i všechen písek se semeny plevele, což zabrání jeho dalšímu rozrůstání. Starý písek ovšem musíte někam odvézt, aby se plevel dál nešířil po zahradě. A písek do spár samozřejmě musíte doplnit, což něco stojí.

    Odstranění plevele z dlažby domácí wapkou má i další nevýhodu. Bez odborných znalostí – jakým tlakem, z jaké vzdálenosti a pod jakým úhlem povrch čistit – můžete zámkovou dlažbu nevratně poškodit. Navíc při čištění wapkou jen málokdy dosáhnete pěkného jednolitého výsledku. Na dlažbě se často pod proudem vody vykreslí cestičky. Vysokotlaké čištění dlažby byste proto měli raději přenechat profesionální firmě.

    Čištění dlažby wapkou

    Sůl nebo ocet zabijí plevel, ale znehodnotí vaši půdu

    V domácnosti najdete i další levné prostředky na hubení plevele v dlažbě. Můžete si připravit roztok z vody a soli nebo octa, který nalijete do spár nebo s ním postříkáte jednotlivé rostliny. Otázkou však je, jaký dopad má taková likvidace plevele na vaši zahrádku.

    Sůl ani ocet na první pohled nevypadají jako nebezpečné chemikálie, ale mohou mít negativní vliv na půdu. Pokud budete používat vysoce koncentrované roztoky nebo s nimi budete hubit plevel v chodníku pravidelně, kvalita půdy se zhorší. Navíc se na povrchu dlažby mohou tvořit skvrny.

    Modrá ani zelená skalice se na likvidaci plevele nehodí

    Oblíbenou metodou pro likvidaci nezvané vegetace je také modrá skalice neboli síran měďnatý. Spolehlivě hubí mech, lišejníky a plísně, na likvidaci plevele se ale příliš nehodí. Některé rostliny pod postřikem mohou zahynout, ale jiným se naopak může dařit lépe, protože modrá skalice zvyšuje využití dusíku z půdy.

    Navíc sloučeniny síranu poškozují betonovou dlažbu. Mají za následek zvětšování pórů betonu, což může vést až k mikrotrhlinám, které se dále rozšiřují působením povětrnostních vlivů. Modrá skalice přispívá také k vyluhování vápníku z betonu – vznikají vápenné výkvěty a degradace dlažby se ještě zrychluje. Zelená skalice je pak k hubení plevele v dlažbě naprosto nevhodná, protože obsahuje železo, které může na chodníku zanechat hnědé zabarvení.

    Chemický postřik na plevel v dlažbě zahubí i kořeny

    Dalším způsobem, jak na plevel v dlažbě, je použití herbicidů. Můžete si zvolit z nabídky selektivních nebo neselektivních herbicidů. Selektivní herbicidy zahubí pouze vybrané druhy rostlin. Neselektivní přípravky (např. Roundup) zlikvidují všechny rostliny.

    Herbicidy se aplikují na zelené části plevele a proniknou až ke kořenům. Pokud ale postřik zaletí na okolní rostliny nebo trávník, zahubí i je. Herbicidy pečlivě vybírejte, některé se totiž mohou usazovat v půdě. Ideální je zvolit takový chemický postřik na plevel v chodníku, který působí i preventivně a zamezuje opětovnému růstu plevele a mechu.

    Dlouhodobé odstranění mechu z dlažby a likvidace plevele

    Chcete vědět, jak zlikvidovat plevel v zámkové dlažbě, abyste nemuseli čištění za pár dnů hned opakovat? Vsaďte na profesionální čištění zámkové dlažby. Pomocí horkovodních strojů Mosmatic zatočíme s plevelem i mechem a vyčistíme dlažbu od všech dalších nečistot. A to navíc šetrně k danému materiálu, protože teplotu a tlak vody volíme na míru každému povrchu. Během jednoho odpoledne bude vaše dlažba zase jako nová. 

    Po vyčištění na chodník aplikujeme nanotechnologickou impregnaci spolu s přípravkem na hubení plevele, mechů a lišejníků. Ten brání klíčení semen, a tím působí jako prevence proti opětovnému růstu plevele v dlažbě. Impregnace navíc vytvoří ochrannou vrstvu, která zabrání vsakování vody do povrchu. Dlažba rychle schne a nečistoty po ní stékají. Tím pádem nemají mech ani plíseň v zámkové dlažbě dobré podmínky k růstu, a jen tak znovu se neobjeví. Impregnace má pro povrch dlažby ještě další přínosy – brání zčernání dlažby kvůli působení plísní, zpevňuje povrch a prodlužuje jeho životnost.

    Výsledky profesionálního čištění dlažby

    Za více než 20 let ve stavebnictví jsme vyvinuli tuto kombinaci jako nejspolehlivější způsob, jak zničit plevel v dlažbě, odstranit mech a plísně. Bohužel plevel je tvrdý protivník, a proto se při jeho dlouhodobé likvidaci zatím neobejdeme bez chemie. Samozřejmě chemický přípravek aplikujeme v koncentraci, která není nebezpečná pro životní prostředí, a tak se nemusíte obávat o svoji zahrádku.