Co je to poréznost
Poréznost nebo také pórovitost je vlastnost materiálu, který obsahuje malé póry. Jedná se o drobné a víceméně pravidelně rozložené dutiny. Velikost a počet pórů ovlivňuje různé vlastnosti materiálu – například snižuje jeho hmotnost, zvyšuje nasákavost a zlepšuje izolační vlastnosti.
Vlastnosti porézních materiálů
- Paropropustnost: Porézní materiály umožňují odvádění vodní páry z materiálu, což se hodí například u omítek jako prevence vzniku plísní.
- Izolace: Póry jsou vyplněné vzduchem, který funguje jako přirozený tepelný i zvukový izolant.
- Nasákavost: Voda snadno proniká do porézního materiálu, což může být nevýhoda (praskání povrchu vlivem mrazu) i výhoda (vodopropustný beton umožňuje rychlé vsakování deště).
- Usazování nečistot: Póry zachycují prach a další nečistoty, a proto se porézní materiály rychleji špiní.
Jaké materiály mají vysokou poréznost
- Beton: Betonové povrchy, jako jsou dlažby nebo střešní tašky, snadno nasakují vodu, což může vést k poškození mrazem i růstu mechů. U některých betonových povrchů je ale vysoká pórovitost žádoucí – vyrábí se dokonce speciálně odlehčený pórobeton.
- Pálené tašky: Díky složení z hlíny a jílu jsou pálené tašky náchylné ke vsakování vody, zejména pokud nemají povrchovou úpravu (režné tašky).
- Omítky: Zejména minerální a vápenocementové omítky mají vysokou poréznost, která umožňuje odvádění vlhkosti z budovy, ale také může vést k jejich rychlejšímu znečištění.
- Dřevo: Jedná se o přirozeně porézní materiál, který nasává vlhkost z okolního prostředí. Bez povrchové úpravy je dřevo náchylné k hnilobě a napadení plísní.
- Přírodní kámen: Kameny s vysokou porézností, jako je pískovec a vápenec, snadno vsakují vodu, což může vést k poškození mrazem nebo růstu řas a mechů.
Jak chránit porézní materiály
Největším nebezpečím pro porézní materiály je voda, která se do nich snadno vsakuje. Pokud v pórech zmrzne, zvětší svůj objem a vznikají trhliny. Ty nasakují ještě více vody, a tak se proces degradace urychluje – zejména při častém střídání teplot pod a nad bodem mrazu.
Porézní stavební materiály proto vyžadují ochranu proti vsakování vody. Tu jim zaručí kvalitní impregnace, která má hydrofobní vlastnosti, ale zároveň zachovává paropropustnost materiálu, aby mohl rychle vysychat.
V DOMERINO® používáme na ochranu střech, fasád a dlažeb nanotechnologickou impregnaci, která proniká hluboko do pórů, kde se spojuje s minerálním podkladem a zpevňuje ho. Zároveň zabraňuje vsakování vody, a tím brání poškození mrazem i předchází růstu mechů a plísní.