Jak se zbavit mechu na střeše?

⇒ I když se mech na střeše může zdát jen jako estetický problém, dokáže napáchat velké škody. Narušuje střešní krytinu, nadzvedává tašky a ucpává okapy. V horším případě může kvůli mechu na střeše do domu začít zatékat. Nepodceňujte údržbu střechy a řekněte mechu stop!

Na jaké střeše roste mech

Mech potřebuje pro růst vlhkost, a proto se vyskytuje zejména na střechách ve stínu, pod stromy, v blízkosti lesa nebo s orientací na sever, kam nedopadá dostatek slunečního svitu. Daří se mu také v porézním povrchu, kde se lépe drží vlhkost – například na starých pálených taškách či eternitových střechách.

Proč je mech a lišejník na střeše problém?

Střecha porostlá mechem a lišejníkem nevypadá na pohled pěkně, ale pod zelenou vrstvou se může skrývat mnohem větší problém. Mech narušuje střešní krytinu – vytváří v ní miniaturní otvory, v nichž se hromadí stále více vlhkosti. Jakmile přijde mráz, trhlinky v krytině se zvětšují a střecha se nenávratně poškozuje, tašky křehnou a začnou se drolit.

Prorůstající mech má takovou sílu, že dokáže střešní tašky nebo eternitové desky nadzvednout. Při silném dešti tak do domu může zatékat.

Mech funguje i jako mechanická překážka, která brání odtékání vody. Při prudkém dešti se mechy ze střechy mohou uvolnit a ucpat okapy a svody. Voda pak stéká po fasádě domu, kterou ničí.

Jak odstranit mech ze střechy?

Existují tři základní způsoby, jak odstranit mech ze střechy:

  • mechanické čištění střechy od mechu
  • chemické odstranění mechu ze střechy
  • profesionální čištění s ohledem na typ střešní krytiny

Při výběru nejlepší metody pro vaši střechu byste měli vzít v úvahu nejen účinnost, s jakou mech odstraní a zabrání jeho opětovnému růstu, ale také šetrnost ke střešní krytině a k okolí domu. Některé způsoby čištění totiž dokážou napáchat víc škody než užitku.

Důležité upozornění!

Čištění střechy je pro laika extrémně nebezpečná činnost! Pokud se ve výškách pohybujete bez jištění, navíc po povrchu, který si pod nohama namočíte wapkou nebo chemickým postřikem, můžete snadno uklouznout!

Mechanické odstranění mechu ze střechy svépomocí

Pokud se nebojíte fyzicky náročné a zdlouhavé práce ve výškách, můžete se do čištění střechy pustit svépomocí. Špachtlí a kartáčem odstraníte velké kusy mechu, ale nejspíš se vám nepodaří zlikvidovat jeho kořínky.

O něco méně namáhavé je odstranění mechu ze střechy pomocí vysokotlakého čističe – wapky. Pozor na to, že domácí wapky neumožňují regulaci tlaku vody, a tak hrozí poškození krytiny. Navíc mají úzké trysky a malý průtok studené vody. Tím pádem je výsledek nedokonalý a nestejnoměrný – na střeše se vykreslí cestičky. Dokonale čisté střechy dosáhnete pouze s profesionálními stroji s vysokým průtokem horké vody.

Mechanické čištění svépomocí je nejlevnější způsob, jak se zbavit mechu na střeše, ale jedná se pouze o dočasné řešení. Většinou se nepodaří důkladně odstranit kořínky, a tak mech po nějaké době opět vyroste. Kromě toho hrozí, že se střecha mechanicky naruší – o to víc bude krytina zadržovat vlhkost a mech poroste ještě rychleji.

Zcela nevhodné je škrábání nebo broušení eternitové střechy s obsahem azbestu, který se může uvolnit do okolí a přímo ohrozit vaše zdraví!

Chemické odstranění mechu ze střechy svépomocí

Pro čištění střechy od mechu se využívají různé chemikálie. Výhodou je, že chemické přípravky dokážou proniknout hluboko do krytiny a zahubit mech na střeše včetně zárodků. Zeleného porostu se tak můžete zbavit i na několik let. Otázkou je, jak si s chemickými látkami, které se ze střechy vyplavují při každém dešti, poradí vaše zahrádka. Chemie se může podepsat také na životnosti krytiny.

Čím odstranit mech ze střechy chemicky? K likvidaci mechu na střeše se nejčastěji používá modrá skalice či speciální chemické přípravky určené k jeho hubení (tzv. mech stop na střechy). Zelená skalice je na mech na střeše vyložené nevhodná, protože zanechává rezavé skvrny.

Další variantou je použití měděných pásků, které se instalují pod hřebenáče. Při každém dešti po střeše stéká ionizovaná voda, která hubí mechy a lišejníky. Bohužel může zahubit také vaši zahrádku a navíc způsobit korozi okapů a svodů.

Odstranění mechu ze střechy modrou skalicí ani jinými chemikáliemi neprovádíme. Při použití profesionálních strojů a postupů se čištění střechy obejde zcela bez chemie, a proto nabízíme pouze ekologické čištění horkou vodou. Přečtěte si o něm v dalším odstavci.

Profesionální odstranění mechu ze střechy

Odstranění mechu ze střechy zvládne zručnější kutil.

Proč si tedy najímat profesionály?

Bohužel při čištění svépomocí riskujete, že střešní krytinu mechanicky nebo chemicky poškodíte. Každý povrch vyžaduje specifický způsob čištění, což laici často podceňují. S přípravky nebo stroji z hobby marketů nedosáhnete požadovaného výsledku, a navíc se vám během pár let může střecha nad hlavou začít rozpadat. 

Detailní pohled na střechu rodinného domu v Zásmukách pokrytou mechem před čištěním a po
Detailní pohled na střechu rodinného domu v Zásmukách před čištěním a po

Čištění a impregnace prodlouží životnost střechy

Naše společnost DOMERINO® působí v tomto oboru již mnoho let. Proto přesně víme, jak na mech na střeše a co která střešní krytina vyžaduje. Provádíme čištění střech horkou vodou. Přesný způsob čištění volíme s ohledem na materiál, stáří, způsob pokládky i rozsah znečištění. Nepoužíváme drastické chemické prostředky, abychom nenarušili povrch střechy a nekontaminovali vaši dešťovou vodu.

Pro mytí střech využíváme špičkové industriální stroje s regulací tlaku a teploty vody, s rotačními i plochými tryskami, které jsou ke krytině maximálně šetrné, ale velmi výkonné a efektivní. Navíc pracujeme z našich vlastních hydraulických vysokozdvižných plošin a když to není nutné, po střeše nechodíme. Pokud ano, tak vždy zajištěni horolezeckou technikou s dodržením zásad bezpečnosti práce.

Po odstranění mechu, lišejníků a dalších nečistot aplikujeme na střešní krytinu nanoimpregnaci. Ta střechu zpevní, zabrání vsakování vody, růstu mechů a lišejníků i usazování nečistot po několik let. Díky tomu je střecha chráněna nejen proti opětovnému růstu mechů, ale také proti poškození mrazem či slunečnímu zářením. V jednom kroku střechu zbavíte mechu a zároveň prodloužíte její životnost.

Potřebujete ještě více informací? Kontaktujte nás. Rádi vše vysvětlíme a poradíme, jaký typ čištění se hodí pro střechu vašeho domu.