Jak se zbavit mechu na střeše?

⇒ I když se mech na střeše může zdát jen jako estetický problém, dokáže napáchat velké škody. Narušuje střešní krytinu, nadzvedává tašky a ucpává okapy. V horším případě může kvůli mechu na střeše do domu začít zatékat. Nepodceňujte údržbu střechy a řekněte mechu stop!

Mech potřebuje pro růst vlhkost, a proto se vyskytuje zejména na střechách ve stínu, pod stromy, v blízkosti lesa nebo s orientací na sever, kam nedopadá dostatek slunečního svitu. Daří se mu také v porézním povrchu, kde se lépe drží vlhkost – například na starých pálených taškách či eternitových střechách.

Proč je mech a lišejník na střeše problém?

Střecha porostlá mechem a lišejníkem nevypadá na pohled pěkně, ale pod zelenou vrstvou se může skrývat mnohem větší problém. Mech narušuje střešní krytinu – vytváří v ní miniaturní otvory, v nichž se hromadí stále více vlhkosti. Jakmile přijde mráz, trhlinky v krytině se zvětšují a střecha se nenávratně poškozuje, tašky křehnou a začnou se drolit.

Prorůstající mech má takovou sílu, že dokáže střešní tašky nebo eternitové desky nadzvednout. Při silném dešti tak do domu může zatékat.

Mech funguje i jako mechanická překážka, která naopak brání odtékání vody. Při prudkém dešti se mechy ze střechy mohou uvolnit a ucpat okapy a svody. Voda pak stéká po fasádě domu, kterou ničí.

Jak odstranit mech ze střechy?

Existují tři základní způsoby, jak odstranit mech ze střechy:

  • mechanické čištění střechy od mechu
  • chemické odstranění mechu ze střechy
  • profesionální čištění s ohledem na typ střešní krytiny

Při výběru nejlepší metody pro vaši střechu byste měli vzít v úvahu nejen účinnost, s jakou mech odstraní a zabrání jeho opětovnému růstu, ale také šetrnost ke střešní krytině a k okolí domu. Některé způsoby čištění totiž dokážou napáchat víc škody, než užitku.

Důležité upozornění!

Čištění střechy je pro laika extrémně nebezpečná činnost! Pokud se ve výškách pohybujete bez jištění, navíc po povrchu, který si pod nohama namočíte wapkou nebo chemickým postřikem, můžete snadno uklouznout!

Mechanické odstranění mechu ze střechy svépomocí

Pokud se nebojíte fyzicky náročné a zdlouhavé práce ve výškách, můžete se do čištění střechy pustit svépomocí. Špachtlí a kartáčem odstraníte velké kusy mechu, ale nejspíš se vám nepodaří zlikvidovat jeho kořínky.

O něco méně namáhavé je odstranění mechu ze střechy pomocí vysokotlakého čističe – wapky. Bohužel mytí střechy wapkou se nehodí pro všechny krytiny. Domácí wapky neumožňují dobrou regulaci tlaku vody, a tak se povrch může poškodit. Na rozdíl od profesionálních strojů mají domácí wapky úzké trysky a malý průtok vody. Tím pádem je výsledek nedokonalý a nestejnoměrný.

Mechanické čištění svépomocí je nejlevnější způsob, jak se zbavit mechu na střeše, ale jedná se pouze o dočasné řešení. Většinou se nepodaří důkladně odstranit kořínky, a tak mech po nějaké době opět vyroste. Kromě toho hrozí, že se střecha mechanicky naruší – o to víc bude krytina zadržovat vlhkost a mech poroste ještě rychleji.

Zcela nevhodné je škrábání nebo broušení eternitové střechy s obsahem azbestu, který se může uvolnit do okolí a přímo ohrozit vaše zdraví!

Chemické odstranění mechu ze střechy svépomocí

Pro čištění střechy od mechu se využívají různé chemikálie. Výhodou je, že chemické přípravky dokážou proniknout hluboko do krytiny a zahubit mech na střeše včetně jeho zárodků. Zeleného porostu se tak můžete zbavit i na několik let. Otázkou je, jak si s chemickými látkami, které se při každém dešti ze střechy vyplavují společně s nečistotami, poradí vaše zahrádka a jak se chemie podepíše na životnosti krytiny.

Čím odstranit mech ze střechy chemicky? K likvidaci mechu na střeše se nejčastěji používá modrá skalice či speciální chemické přípravky určené k jeho hubení (tzv. mech stop na střechy). Zelená skalice je na mech na střeše vyložené nevhodná, protože zanechává rezavé skvrny.

Chemické přípravky proti mechu se nanáší štětcem nebo postřikovačem. Pro efektivní působení se postřik musí aplikovat za suchého počasí, aby se účinná látka stihla vstřebat. Zároveň nesmí být moc horko, jinak se příliš rychle vypaří. Důležité je také bezvětří, aby vítr postřik nezavál tam, kam nechcete.

Profesionální odstranění mechu ze střechy

Odstranění mechu ze střechy zvládne zručnější kutil.

Proč si tedy najímat profesionály?

Bohužel při čištění svépomocí riskujete, že střešní krytinu mechanicky nebo chemicky poškodíte. Každý povrch vyžaduje specifický způsob čištění, což laici často podceňují. S přípravky nebo stroji z hobby marketů nedosáhnete požadovaného výsledku, a navíc se vám během pár let může střecha nad hlavou začít rozpadat.

Čištění a impregnace prodlouží životnost střechy
Naše společnost DOMERINO® působí v tomto oboru již mnoho let. Proto přesně víme, jak na mech na střeše a co která střešní krytina vyžaduje. Způsob čištění volíme s ohledem na materiál, stáří, způsob pokládky i rozsah znečištění. Nepoužíváme drastické chemické prostředky, abychom nenarušili povrch střechy a nekontaminovali vaši dešťovou vodu.

Pro mytí střech využíváme špičkovou industriální techniku s regulací tlaku vody, s rotačními i plochými tryskami, které jsou ke krytině maximálně šetrné, ale velmi výkonné a efektivní. Navíc pracujeme z našich vlastních hydraulických vysokozdvižných plošin a když to není nutné, po střeše nechodíme. Pokud ano, tak vždy zajištěni horolezeckou technikou s dodržením zásad bezpečnosti práce.

Po odstranění mechu, lišejníků a dalších nečistot aplikujeme na střešní krytinu nanoimpregnaci. Ta střechu zpevní, zabrání vsakování vody, růstu mechů a lišejníků i usazování nečistot po několik let. Díky tomu je střecha chráněna nejen proti opětovnému růstu mechů, ale také proti poškození mrazem či slunečnímu zářením. V jednom kroku střechu zbavíte mechu a zároveň prodloužíte její životnost.

Potřebujete ještě více informací? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vše vysvětlíme a poradíme, jaký typ čištění se hodí pro střechu vašeho domu.