Měděné pásky: Fungují jako ochrana proti mechu na střeše?
Narazíte na spoustu metod, jak odstranit mech a lišejníky ze střechy. Jednou z nich je instalace měděných pásků pod hřeben střechy. S každým deštěm dochází k rozpouštění měďnatých iontů a tekoucí voda tak likviduje veškeré mikroorganismy. Bohužel to má i spoustu nevýhod, o kterých se už tolik nemluví.
Měděné pásky proti mechu způsobují problémy
V poslední době si měděné pásky proti mechu na střeše získaly oblibu. Můžete je znát pod názvem antimech, stop mech nebo mechostop.
Na první pohled se zdají jako logické řešení, jak se zbavit mechu na střeše. Běžně se používá měděné oplechování kolem komínů nebo oken a je jasně vidět, že část střechy pod mědí zůstává čistá, i když jinak ji pokrývá mech. Instalovat si měděné pásy nebo měděné dráty na střechu vám ale může přinést spíš problémy.
Hrozí koroze okapů a svodů
Měď snadno reaguje s jinými kovy. Pokud měděné pásky umístíte na střechu, kde se používají pozinkované, titanzinkové nebo hliníkové okapy a svody, dojde k tzv. galvanické korozi. Ta vzniká z důvodu odlišného korozního potenciálu různých kovů. Za působení vlhkosti se vytvoří galvanický článek a na kovech začne bez zjevné příčiny vznikat lokální koroze.
Přitom kovy se navzájem vůbec nemusí dotýkat, ke vzniku galvanické koroze stačí, když voda z jednoho kovu stéká na druhý. Stejně tak se nemusí jednat o velké plochy – i pozinkované šrouby reagují s měděnými pásky a bude docházet ke korozi. Ostatně to, že kombinace mědi se zinkem, titanzinkem, ocelí a hliníkem není na střeše přípustná, stanovuje i norma ČSN 73 3610 pro navrhování klempířských konstrukcí.
Pozor na poškození střešní krytiny
Aby měděné pásky proti mechu na střeše držely, musí být zasunuty pod hřebenové tašky. To v praxi znamená, že budete muset sundat všechny hřebenáče, pás umístit a pak hřebenáče zase pečlivě vrátit zpět. I přes maximální opatrnost hrozí, že dojde k poškození některých tašek nebo stržení upevňovacích šroubů. Pak budete muset vyměnit celý hřebenáč.
Existuje i alternativa v podobě měděných pásů s lepicí vrstvou na spodní straně. Takové pásy se lepí na poslední řadu tašek těsně pod hřebenáče. V tomto případě není jasné, jak dlouho lepidlo vydrží odolávat extrémním teplotám a povětrnostním vlivům. A pokud byste pás chtěli v budoucnu odstranit, zanechá na krytině nepěknou lepkavou stopu.
Nadměrné množství mědi může zamořit zahradu
Dešťová voda stékající ze střechy bude obsahovat zvýšené množství měďnatých iontů. V malých koncentracích to není problém a protékající voda zabíjí jen mechy a lišejníky. Ve vyšších koncentracích se ale měď může usazovat v půdě a škodit rostlinám na vaší zahradě. Nadměrné množství mědi v půdě zpomaluje vývoj kořenů a může vést až k úhynu rostlin.
Přitom půdu si můžete zamořit mědí velmi rychle – měď je totiž obsažená také v řadě hnojiv a postřiků rostlin. Zatěžovat zahradu ještě další dávkou mědi tak není vhodné. Ne nadarmo se doporučuje vodou z měděných okapů vůbec nezalévat.
Zvýšené množství měďnatých iontů je toxické i pro člověka. Velmi citlivé jsou na ně vodní organizmy – povolená koncentrace pro ryby je až stokrát nižší než pro lidi. Navíc účinky mědi se rychleji projeví v měkké vodě, tedy dešťovce. Zejména majitelé zahradních jezírek by tak s použitím mědi měli být velmi obezřetní.
Účinný přípravek proti mechu na střeše? Místo měděných pásků vsaďte na čištění horkou vodou
Účinnost měděných pásů proti mechu je spíš diskutabilní. Mech likvidují pouze tam, kam z pásků stéká dešťová voda, a to je převážně do prohlubní tašek. Na horní části tašek tak mech a lišejníky můžou i nadále vesele růst a na střeše vzniknou nevzhledné cestičky.
Jaké řešení likvidace mechu na střeše tedy zvolit? Modrá skalice, neboli síran měďnatý může přinést podobné problémy jako měděné pásky. Čištění kartáčem nebo domácí wapkou zase může krytinu mechanicky poškodit.
Pokud chcete, aby střecha vydržela dlouhodobě čistá a ještě se prodloužila její životnost, vsaďte raději na profesionální čištění střechy horkou vodou. V takovém případě odstranění mechu na střeše nevyžaduje žádnou chemii. Navíc nanotechnologická impregnace se postará o to, že střecha vydrží čistá až 15 let.