Jak opravit praskliny na fasádě a další drobné vady

  Nejrůznější praskliny a trhliny propouští do fasády vodu, a proto byste je měli co nejrychleji opravit. Na drobné opravy stačí kvalitní fasádní nátěr, větší praskliny se musí vyplnit tmelem. Nepodceňujte ani nejrůznější skvrny na fasádě – mohou značit vážný problém. Když je nevyčistíte, může se vám fasáda začít rozpadat před očima.

Malá vada na omítce může narušit funkci fasády
Vadný kus fasády je nutné vyříznout a opravit

Proč vznikají praskliny na fasádě

Praskliny na fasádě vznikají z různých důvodů. Někdy může být na vině nestabilní podloží nebo problémy s nosnou konstrukcí domu. Tím vznikají rozsáhlé praskliny a měli byste se statikem konzultovat jejich přesnou příčinu.

Častým důvodem vzniku prasklin bývá odbytá práce při zateplení domu –⁠ zejména kolem oken a dveří nebo v zakládacím pásu, kde zateplení začíná. Do zateplovacího systému může zatékat rovněž kvůli nekvalitní práci klempíře. To představuje problém zejména u zateplení vatou, která nasákne vodou, ztěžkne a začne se pohybovat.

Ať už praskliny vzniknou z jakéhokoliv důvodu, je potřeba je řešit, a to i ty velmi tenké. Jinak trhliny do fasády propouští vodu, působením mrazu se zvětšují a mohou vést dokonce k nestabilitě fasády.

Na drobné opravy fasády si často troufne i šikovný kutil, ale pokud se jedná o závažnější problém ve fasádním systému, mohou se praskliny neustále vracet. Proto se vyplatí svěřit opravu poškozené fasády profesionální firmě, která správně vyhodnotí původ prasklin a postará se o jejich důkladnou opravu.

Jak na opravu prasklin na fasádě

Oprava vlasových trhlin (do 0,5 mm) se provádí za pomoci speciálních fasádních nátěrů. Ty dokážou překlenout malé trhlinky a povrch zacelit. Před jejich aplikací je ovšem nutné fasádu vyčistit a nanést kvalitní penetraci, která povrch zpevní a zlepší přilnavost nátěru.

Oprava venkovní fasády s většími trhlinami vyžaduje kontrolu celého povrchu. Nejdříve je potřeba fasádu umýt a odstranit uvolněné části omítky –⁠ dutá místa odhalíte například poklepem kladívkem. Praskliny je nutné proškrábnout, aby se na povrchu otevřely a rozšířily. Následně se praskliny vyplňují tmelem na praskliny v omítce nebo stěrkovou omítkou. Navrch přijde opět penetrace fasády a nový nátěr.

Trhliny se mohou objevit i ve vodorovném směru, a to často značí nesprávně napojenou perlinku. Pak nezbývá než odkrýt svrchní vrstvu omítky a vložit perlinkovou záplatu s přesahem.

Malá prasklina na fasádě
Praskliny na fasádě se musí vytmelit

Díra od datla –⁠ oprava poškozené zateplené fasády

Oprava fasády rodinného domu však může být o dost komplikovanější, pokud si vaši fasádu vyhlédnul datel nebo strakapoud. Tito ptáci dokážou ve fasádě vyklovat díry o průměru až desítek centimetrů. Proto je důležité zabránit dalším náletům ptáků. Mohou pomoci makety dravců, elektrické plašičky nebo pasta Antistrakapoud, která ptáky odpuzuje. Někdy ale nic nezabírá a nezbývá než vyklované díry neustále opravovat.

Díry ve fasádě je nutné co nejrychleji zacelit. Jinak do nich proniká voda a vznikají tepelné mosty, tudíž fasádní systém správně neizoluje. Nejdříve se dutina ve fasádě vyplní novou izolací. Poté se překryje perlinkou a stěrkovou omítkou. Navrch opět přichází nový fasádní nátěr.

Velká díra ve fasádě
Velká díra ve fasádě

I některé skvrny na fasádě představují problém

Mezi další vady fasády patří také nejrůznější skvrny. Pokud pozorujete bílé skvrny, většinou se jedná o vápenné výluhy z fasádního pojiva. Na povrch fasády se dostanou kvůli nedodržení technologického postupu, ale na funkčnost fasádního systému nemají vliv.

Na pozoru byste se však měli mít, když se na fasádě objevují černé skvrny –⁠ ty jsou způsobeny plísněmi, nebo zelené skvrny –⁠ ty jsou zapříčiněné řasami. Pokud se povrch nevyčistí, mikroorganismy postupně prorůstají fasádou a narušují ji. Rapidně se tak zkracuje životnost fasádního systému, omítka se může začít drolit. Řešením je profesionální čištění fasády a ošetření nanotechnologickou impregnací, která brání růstu plísní a řas po mnoho let.

Neignorujte ani graffiti. Posprejovaná fasáda by se měla co nejdříve vyčistit, jinak barvy pronikají hluboko do povrchu a fasádu poškozují. Navíc v takovém případě na fasádě zůstávají mapy i po vyčištění.

Skvrny na fasádě od plísní a graffiti
Plíseň na fasádě panelového domu

Aby fasáda vypadala zase jako nová!

Pokud chcete prodloužit životnost fasády a vrátit jí krásný vzhled i funkčnost, obraťte se na odborníky. Naše společnost DOMERINO přes 20 let praxe ve stavebnictví, čištění a natírání fasád. Díky tomu dokážeme vyhodnotit různé praskliny a další vady fasády, a opravit je tak, aby fasádní systém správně fungoval. Drobné opravy provádíme v rámci natírání fasád. S jakými problémy se na nás můžete obrátit?

Fasáda před čištěním a nátěrem
Fasáda po čištění a novém nátěru