Příprava střechy na fotovoltaiku

  Chystáte se instalovat solární panely na střechu? Pak byste ji měli připravit tak, aby vydržela v dobrém stavu minimálně dalších 30 let. Po montáži fotovoltaiky se už pod panely nikdo nedostane.

Oprava střechy musí předcházet montáži solárních panelů

Před instalací solárních panelů je potřeba posoudit stav střechy. A to nejen z hlediska orientace ke světovým stranám. Základní zhodnocení provádí dodavatel fotovoltaických panelů, ale k posouzení nosnosti střechy byste měli pozvat ještě alespoň projektanta nebo rovnou statika. Zejména u starších domů je totiž nutné ověřit, zda střecha fotovoltaiku vůbec unese.

Pro bezpečnou instalci fotovoltaiky musí být krovy dostatečně dimenzované a střešní krytina v perfektním stavu. Zjistili jste nedostatky a vaše střecha vyžaduje rekonstrukci? Pak ji v každém případě musíte provést před instalací solární elektrárny.

Na čištění střechy se zapomíná

Ani střecha v dobrém stavu se ovšem před montáží fotovoltaiky neobejde bez údržby. Každý solidní dodavatel solárních panelů by vás měl upozornit, že je potřeba střechu vyčistit. Bohužel se na to často zapomíná. Přitom fotovoltaické panely mají životnost kolem 30 let a během této doby se pod ně nedá dostat.

Proč vyčistit střechu před instalací panelů

Jestliže pod panely zůstane mech a další nečistoty, střešní krytina rychle degraduje. Mech zadržuje vodu a brání tak přirozenému vysoušení krytiny, kořínky tvoří miniaturní otvory, které se postupem času zvětšují a tašky se začnou drolit.

Degradace střešní krytiny pod panely může být tak vážná, že během pár let do domu začne zatékat. To vyžaduje kompletní rekonstrukci střechy, a tím pádem nákladnou demontáž panelů.

Demontáž a zpětná montáž fotovoltaiky kvůli opravě střešní krytiny vyjde draho, a tak se snižuje návratnost investice. Navíc se jedná o zbytečné náklady, kterým můžete snadno předejít vyčištěním střechy před instalací solárních panelů.

Mechem nebo lišejníkem porostlá střecha komplikuje instalaci panelů. Montážní firma bude mít velmi ztíženou práci, protože taková střecha klouže. To se může promítnout do dodatečných nákladů.

Jak vyčistit střechu před instalací solárních panelů

Můžete údržbu střechy před instalací fotovoltaických panelů provést svépomocí?

V zásadě ano, ale rozhodně se to nedá doporučit. Hrozí, že neodborným čištěním střechu mechanicky či chemicky poškodíte, a to si do budoucna zaděláte na ještě horší problémy. Raději se obraťe na odbornou firmu. V DOMERINO® se na čištění střech specializujeme mnoho let.

⇒ Jsme certifikovaná firma pro montáž panelů, přestože se instalací solárních elektráren nezabýváme.

Odborným školením a certifikací jsme prošli proto, abychom přesně věděli, jakým způsobem se panely na střechu upevňují. Díky tomu dokážeme střechu odborně vyčistit před i po instalaci panelů. Postaráme se také o následné čištění samotných panelů, aby vyráběly elektřinu na maximu svého potenciálu.

Čistíme betonové i pálené tašky, eternitové šablony i asfaltový šindel. O čištění střech píšeme podrobně zde.

Potřebujete ještě další informace? Kontaktujte nás. Rádi vše vysvětlíme a připravíme vám nezávaznou cenovou kalkulaci.