Jak se perlinka používá
Přes izolační vrstvu, jako je polystyren nebo minerální vata, se natáhne vrstva stěrky, do níž se zatlačí perlinka. Neměla by být pod vrstvou stěrky viditelná. Tento postup zajišťuje, že fasádní systém je pevný, odolný a připravený na aplikaci omítky.
Jaké jsou funkce perlinky
- Zpevňuje izolační systém: Chrání izolační vrstvu před mechanickým poškozením a zvyšuje její pevnost.
- Předchází prasklinám: Armovací tkanina snižuje riziko tvorby trhlin v omítce, které mohou vzniknout vlivem tepelné roztažnosti. Perlinka zvyšuje pružnost a pevnost celého systému.
- Zajišťuje stabilní povrch: Vytváří pevný a rovný základ pro natažení omítky.
Kde se perlinka používá
- Zateplování fasád kontaktními systémy (ETICS): Zlepšuje soudržnost celého systému a předchází praskání omítky.
- Opravy poškozených fasád: Vyztuží popraskané zdivo a předchází opakovaným problémům. Namáhaná místa lze zpevnit více vrstvami perlinky.
- Zpevnění vnitřních omítek: Používá se zejména v místech, kde se setkávají dva materiály s různou roztažností. Pokud se aplikuje po celé ploše, zvyšuje mechanickou odolnost omítky – to oceníte s dětmi i domácími zvířaty.
- Výztuž potěru podlahy: Perlinka se používá k výztuži potěru podlahy místo kari sítí, například při montáži podlahového topení.
Různé druhy perlinky
Existují různé druhy perlinky, které se liší vlastnostmi a způsoby použití. Perlinka používaná pro zateplovací systémy musí být vhodná pro venkovní použití a nabízet dostatečnou pevnost.
Perlinky se vyrábějí v různé gramáži, tedy velikosti ok. Čím je armovací tkanina hustší a těžší, tím je odolnější vůči pnutí. Zesílené perlinky najdete také pod označením pancéřové mřížky. Hodí se na vysoce namáhané prvky, jako jsou sokly, okolí oken a dveří nebo v části fasády, kde hrozí náraz – například autem při parkování.