Co je to šindel

Šindel patří mezi střešní krytiny, které se tradičně vyráběly ze dřeva (jedle nebo smrku). Nejlepší vlastnosti poskytoval štípaný šindel, který byl pevnější než řezaný šindel a rychleji odváděl vodu ze střechy.

V dnešní době se používá především asfaltový šindel, vyráběný z vrstvy asfaltu a minerálního posypu. Říká se mu také bitumenový šindel. Dále v textu se budeme věnovat pouze tomuto materiálu.

Vlastnosti šindelové střechy

  • Nízká hmotnost: Na rozdíl od pálených nebo betonových tašek nezatěžuje konstrukci střechy.
  • Rychlá instalace: Montáž šindelové střechy je snadná a rychlá.
  • Flexibilita: Šindel je ideální pro střechy se složitými tvary, různými okny a vikýři. Dá se instalovat na střechu se sklonem od 15° až po svislé stěny.
  • Odolnost: Moderní šindele nabízí vynikající odolnost vůči větru, dešti, sněhu a mrazu.
  • Životnost: Pohybuje se v rozmezí 25–60 let. Záleží nejen na kvalitě materiálu, ale také pokládky a celkové konstrukci střechy – důležité je správné odvětrávání.
  • Jednoduchá údržba: Asfaltová střecha nevsakuje vodu, a tak bývá odolnější proti růstu mechů a lišejníků.
  • Nízká cena: Asfaltové šindele pořídíte za nižší cenu než většinu střešních tašek.

Asfaltové šindele si získaly negativní pověst během 90. let, kdy se jejich pokládkou zabývaly firmy pochybné kvality. V České republice se tak dlouho  používaly jen na zahradní přístřešky a altány. Přitom celosvětově se jedná o jednu z nejrozšířenějších krytin – zejména v USA a Kanadě. A tam musí střecha něco vydržet – silný vítr, metry sněhu i teploty hluboko pod bodem mrazu. Kvalitního šindele se tak rozhodně nemusíte obávat.

Typy šindelů podle materiálu

Na trhu narazíte na označení kanadský šindel, finský šindel nebo bonský šindel. Všechny názvy označují asfaltový šindel. Jedná se ale spíše o lidové názvy, které odkazují na zemi původu. Rozhodně se jimi nedá řídit při rozhodování o kvalitě krytiny.

Mnohem důležitější je rozlišovat, zda se jedná o šindel z oxidovaného nebo modifikovaného asfaltu. Šindel z oxidovaného asfaltu má nižší bod tání a rychleji ztrácí minerální posyp (tzv. plešatí). Proto se hodí pouze na altány, kůlny a další stavby s krátkou životností.

Na střechu rodinného domu je nutné použít modifikovaný střešní šindel. Ten nabízí vyšší elasticitu, trvalou přilnavost posypu a dlouhodobou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Díky vysoké tepelné odolnosti nepodléhá nežádoucím změnám, ani když v létě na střechu praží slunce. Zároveň nabízí vynikající pružnost i při teplotách až do -30 °C.

Údržba střechy z asfaltových šindelů

Střecha z asfaltových šindelů je téměř bezúdržbová, ale i tak je nutné čas od času zkontrolovat její stav. Zejména na střechách v blízkosti vzrostlých stromů se můžou hromadit nečistoty, které podporují klíčení rostlin. Na starší střeše můžou růst také lišejníky a mechy.

Zanesenou střechu je nutné vyčistit, aby kořínky rostlin nenarušovaly krytinu. Mytí střechy ale raději svěřte odborníkům, protože při domácím čištění hrozí obroušení ochranného minerálního posypu. Navíc po střeše se nesmí chodit při teplotách nad 25 °C, jinak hrozí vznik prohlubní a zatlačení minerálního posypu do asfaltu.

V DOMERINO® přizpůsobíme postup čištění povrchu – pečlivě volíme tlak vody i trysky. Po střeše nechodíme – čištění provádíme z vysokozdvižné plošiny. Na závěr na střechu naneseme biocidní přípravek, který brání opětovnému růstu mechů a lišejníků.